Jest godzina:Dziś jest:Ostatnia Aktualizacja:
2005-03-31
Historia

    Minęło wiele lat od dnia, w którym zostały zakupione dla hajnowskiego kościoła unikatowe organy firmy Schlag und Sohne. W dokumentach parafiainych figuruje umowa zawarta w dniu 19.05.1976 r między przedstawicielem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego a przedstawicielem Rzymskokatolickiej Parafii p/w Podwyższenia Krzyża św. w Hajnówce, w której imieniu dzialał s.p. ks. kan. Alfons Trochimiak. Zakupione organy przeniesiono ze zrujnowanego kościoła w Jedlinku koło Wrocławia do Hajnówki. Zabytkowy instrument firmy Schlag und Sohne zbudowano na przełomie XIX i XX wieku. Jest on jedynym egzemplarzem w północno-wschodniej Polsce oraz jednym z niewielu tego typu instrumentów koncertowych na tym terenie. Może niektórzy z nas pamiętają moment przywiezienia organów do naszego miasta, może niektórzy pamiętają również słowa księdza Trochimiaka zapowiadające przybycie do nas tego wyjątkowego instrumentu. Może przyzwyczailiśmy się do faktu posiadania przez parafię zabytkowego instrumentu, przestaliśmy też zdawać sobie sprawę z jego wyjątkowej wartości. Po śmierci ks. A. Trochimiaka do Hajnówki przybył ks.kan Marian Świerszczyński. Ks.Świerszczyński w maju 1997 r. powołuje Hajnowską Fundację Muzyki Kameralnej i Organowej.Tworzył ją przy współpracy Zbigniewa Maćkowiaka i dzięki życzliwosci władz miasta. Od maja do października w 1997 Fundacja zorganizowała w Kościele p/w Podwyższenia Krzyża Świętego siedem koncertów. Wystąpili na nich soliści, chóry jak i koncertujący organiści.W październiku 1997 r. oficjalnie zarejestrowano Fundację w Sądzie Rejonowym w Warszawie.Za główne cele Fundacja stawia propagowanie muzyki kameralnej i organowej oraz organizowanie działań na rzecz zbliżania ludzi różnych narodowości, światopoglądów i wyznań. W skład zarządu weszło 9 osób, prezesem zaś został ks.Marian Świerszczyński. Uznając, że hajnowskie organy posiadające oryginalny zespół dzwięków powinny służyć nie tylko do celów liturgicznych lecz powinny rozsławiać Hajnówkę, a społeczeństwu dostarczać wrażeń kulturalno-muzycznych. Fundacja podjęła decyzję by w okresie wiosenno-letnim organizować koncerty organowe. W związku z planowaną działalnością koncertową Parafia podjęła decyzję o gruntownym remoncie organów. Remontu z częściową przebudową podjęła się firma organomistrzowska Państwa Zych z Wołomina. Wydatnej pomocy przy tej inwestycji udzieliła Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. 3-go maja 1998 biskup Antoni Dydycz poświęcił odnowione organy, a swoim koncertem Wiktor Łyjak zainaugurował drugą edycję Hajnowskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej.

W tym dniu odbył się też pierwszy koncert chóru kameralnego, który powołany został do istnienia przy Fundacji od lutego 1998 roku. Duża rozpiętość wiekowa członków chóru czyni ten zespół interesującym, a dla dyrygenta stanowi nowe wyzwanie. Chór prowadzi Ewa Barbara Rafałko, doświadczona dyrygentka, która na mieszka i pracuje w Białymstoku. Praca dyrygenta oraz członków zespołu zauważona została po raz pierwszy w rok po jego założeniu w II Festiwalu Muzyki Sakralnej "Łapskie Te Deum" w Łapach gdzie 11 kwietnia 1999 roku Hajnowski Chór Kameralny nagrodzony został główną nagrodę w kategoni chórów kościelnych, zaś dyrygentka otrzymała nagrodę dla najlepszego dyrygenta. Biorąc pod uwagę fakt zaledwie rocznej działalności chóru sukces w Łapach nastrajał optymistycznie i zachęcał chórzystów do dalszej pracy, co zaowocowało dalszymi sukcesami ( do zapoznania się z którymi zapraszamy na stronę z opisem naszych osiągnięć).
Chór ten systematycznie się rozwija czego najlepszym dowodem było opracowanie i wystawienie w 2002 roku KANTATY NA BOŻE NARODZENIE "PIERWSZA KOLĘDA"-J.W.Petersona
W 2003 roku na pięciolecie swojego istnienia wystawiony został dość ambitny utwór jakim jest "GLORIA" Antonia Viwaldiego na chór i orkiestrę symfoniczną.
Kolejnym krokiem w rozwoju było włączenie w 2005 roku do swojego repertuaru ( i to z pozytywnym skutkiem) muzyki cerkiewnej.

A oto skład chóru: (stan na 2005-08-23)

Dyrygent: Ewa Barbara Rafałko
Alt : Agata Borowska, Izabela Chraniuk, Małgorzata Chraniuk, Ewa Cwalińska,
Agnieszka Kowalewska, Alicja Malinowska, Małgorzata Mróz, Kamila Sawko,Dominika Sawko,
Mariola Teresiak, Małgorzata Bobiec.
Sopran : Adrian Cwaliński, Irena Filipiuk, Piotr Filipiuk, Barbara Galuchowska, Natalia Goluchowska, Aneta Kaliściak, Zuzanna Mróz, Dominika Sawko, Małgorzata Zalewska, Katarzyna Bobiec.
Tenor : Kazimierz Borowski, Waldemar Chraniuk, Marcin Ozga.
Bas : Leszek Galuchowski, Dariusz Pruszyński, Józef Sawko.


Ponieważ jest spora rotacja członków chóru postanowiłem z czasem uaktualniać nasz skład bez usuwania niaktualnej, pierwotnej listy.

Stan osobowy na marzec 2009r.
Dyrygent:Ewa Barbara Rafałko
Alt : Ewa Cwalińska, Małgorzata Mróz, Zuzanna Mróz, Mariola Teresiak, Aneta Kaliściak
Marta Gredel
Sopran : Małgorzata Sokołowska, Irena Filipiuk, Natalia Galuchowska, Małgorzata Zalewska, Katarzyna Tarasiuk, Agnieszka Jerzyk, Marta Bielska
Tenor : Waldemar Chraniuk, Kazimierz Borowski, Adam Boruch, Ignacy Romecki,
Maciej Artemiuk, Piotr Filipiuk
Bas : Leszek Galuchowski, Dariusz Pruszyński, Michal Soszka, Łukasz Olechno, Adrian Cwaliński, Andrzej Filipiuk

      © Sami  Hajnówka 2003